Pneumologické oddělení

  

Rozsah poskytované péče

Oddělení nespecifických plicních onemocnění má celorepublikovou působnost a zabývá se diagnostikou, diferenciální diagnostikou a léčbou netuberkulózních onemocnění dýchacích cest, plic, pohrudnice a mezihrudí.

Odborná činnost je zaměřena zvláště na onemocnění, která se v populaci vyskytují ve stále se zvyšující míře: chronický zánět průdušek, CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc, astma bronchiale, záněty plic a dýchacích cest a pneumoonkologická onemocnění.

Od roku 2015 provádíme v rámci působnosti našeho pracoviště dechovou rehabilitaci. Na velkém úspěchu a efektivitě plicní rehabilitace, jakožto podpůrné léčby pneumologických onemocnění, má obrovský podíl speciálně vyškolený personál v čele s fyzioterapeuty, kteří mimo jiné používají pro účely dechové rehabilitace speciální rehabilitační pomůcky.

 

Pacienti přicházejí k diagnostice a léčbě na základě doporučení praktických lékařů, odborných ambulancí a lůžkových pracovišť oboru TRN, včetně klinik. Vyšetření a hospitalizace pacientů jsou zajištěny zpravidla nejpozději do 3 dnů po telefonické domluvě mezi doporučujícím pracovištěm a primářem nebo lékaři oddělení.

 

Oddělení je umístěno ve 3. poschodí pavilonu S a disponuje 36 lůžky. Pokoje jsou třílůžkové, vybavené centrálním rozvodem kyslíku. Všechny pokoje jsou vybaveny TV, pacienti mají možnost WIFI připojení k internetu.  

Mezi další společné vybavení patří rychlovarná konvice a lednice umístěné v jídelně pro pacienty. Na chodbě oddělení je umístěn rotoped a stepper pro možnost zacvičit si v odpoledních hodinách. 

Na oddělení je automatická pračka, ve které Vám personál za symbolický poplatek může prádlo vyprat – praktikuje se převážně u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů.

 

Specializovaná pracoviště pneumologického oddělení

 • zákrokový sál pro provádění bronchoskopií a punkcí pohrudniční dutiny
 • pracoviště provádějící funkční vyšetření plic, acidobazické rovnováhy a krevních plynů, bronchodilatační testy a kyslíkové testy k potvrzení indikace pro domácí oxygenoterapii
 • pracoviště pro podávání léčebných inhalací
 • EKG
 • léčebná a plicní rehabilitace

 

Spolupracujeme s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách, případně při potřebě překladu pacienta na příslušné oddělení.

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na pneumologickém oddělení najdete ZDE.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají lékaři s atestací z vnitřního lékařství a nástavbovou atestací z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, kteří ovládají i techniku bronchoskopického vyšetření.

Léčebná a plicní rehabilitace je zajištěna 2 vysokoškolsky vzdělanými pracovníky - fyzioterapeuty se specializací na plicní rehabilitaci.

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu (zdravotní sestry) a sanitáři.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

Prim. MUDr. Mamadou Dia

tel. 461 550 733, 461 550 793

e-mail:

pracovní doba: 7:00 – 15:30 hod.


vrchní sestra oddělení:

Bc. Lenka Hrouzková,  tel. 461 550 733

e-mail:

pracovní doba: 6:00 – 14:30 hod.

 

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na pneumologickém oddělení

 • občanský průkaz, průkaz pojištěnce (kartička pojišťovny)
 • propouštěcí zpráva z nemocnice nebo nejnovější zhodnocení nynějšího zdravotního stavu nejlépe od odborného lékaře, aktuální výsledky odborných vyšetření týkajících se současného onemocnění (popisy RTG, CT, NMR, EMG, SCINTIGRAFIE, UZV vyšetření – byly-li provedeny)
 • vlastní léky, které aktuálně užíváte
 • označené berle (pokud je pacient vlastní), případně další kompenzační pomůcky, které používáte – invalidní vozík, chodítko, bederní pás, ortézu, korzet apod.
 • inkontinentní pacienti – inkontinenční plenkové kalhotky nebo vložné pleny, krém na ošetření kůže, případně čistící pěny – pokud používáte vámi preferované
 • pacienti se stomií - individuální stomické pomůcky na celou předpokládanou dobu pobytu
 • pevnou uzavřenou obuv na nácvik chůze a na cvičení
 • domácí oblečení pro pohyb na oddělení i mimo něj, v areálu OLÚ
 • noční oděv, župan, domácí obuv
 • toaletní potřeby, ručníky
 • dostatek spodního prádla (zvláště u ležících pacientů) a další dle vlastního uvážení

Nezapomeňte si s sebou vzít klíče od domu či bytu, abyste mohli být propuštěni do domácí péče kdykoliv a nebyli tímto limitováni.

 

Osobního oblečení by mělo být dostatečné množství prakticky na celý pobyt, ošetřovatelský personál dbá na to, aby i hůře pohybliví pacienti byli stále v čistém a suchém oblečení.

 

Na oddělení je automatická pračka, ve které Vám personál za symbolický poplatek může prádlo vyprat – praktikuje se převážně u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů.