Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Odd. respiračních onemocnění - S1

 Oddělení S1 je umístěno v 1. poschodí pavilonu S a disponuje dvěma lůžkovými jednotkami s celkem 25 lůžky. Jednu jednotku tvoří lůžka pro léčbu nespecifických plicních nemocí, druhou jednotku tvoří uzavřená část izolačních lůžek. Spolupracuje s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách.

Pacienty k hospitalizaci objednává vždy ošetřující lékař lůžkového nebo ambulantního zdravotnického zařízení na níže uvedené kontakty.

 

JEDNOTKA NESPECIFICKÝCH PLICNÍCH NEMOCÍ

Rozsah poskytované péče

Jednotka nespecifických plicních onemocnění se zabývá diagnostikou, diferenciální diagnostikou a léčbou netuberkulózních onemocnění dýchacích cest, plic a pohrudnice.

Odborná činnost je zaměřena zvláště na onemocnění, která se v populaci vyskytují ve stále se zvyšující míře: chronický zánět průdušek, CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc, astma bronchiale, záněty plic a dýchacích cest, intersticiální plicní procesy různé etiologie a dále na léčbu symptomatických pacientů po onemocnění COVID - 19

Na našem pracovišti provádíme dechovou rehabilitaci včetně využití speciálních rehabilitačních pomůcek, podáváme léčebné inhalace, k dispozici je konvenční oxygenoterapie.

Jednotka disponuje 12 lůžky pro pacienty s nespecifickým plicním onemocněním. Pacienti jsou ubytováni na dvoulůžkových pokojích se sociálním zázemím nebo dvoulůžkových pokojích s balkony. Samozřejmostí je zdarma WIFI připojení na bezdrátový internet a sledování TV.

Součástí jednotky je zóna vybavená kuchyňským koutkem, lednicí a varnou konvicí, která slouží pacientům pro přípravy kávy, čaje nebo svačiny. V případě delšího pobytu mohou pacienti využít pračku k vyprání prádla. Tuto službu zajistí za symbolický poplatek personál. K využití volného času je k dispozici knihovna, deskové hry, k pohybové aktivitě mohou pacienti využívat rotoped.

Na oddělení jsou zakázány návštěvy dětem do 15 let.

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení najdete  ZDE.

 

JEDNOTKA PLICNÍ A MIMOPLICNÍ TBC

Rozsah poskytované péče

Jednotka pro léčbu tuberkulózy (tbc) slouží k diagnostice a léčbě pacientů s plicní formou tbc a k léčbě všech diagnostikovaných mimoplicních forem tbc onemocnění z celé ČR. Jedná se převážně o tbc bakteriologicky nebo histologicky prokázanou z následujících lokalit: 

  • plicní, nitrohrudních lymfatických uzlin, hrtanu, průdušnice, bronchů, pohrudnice
  • lymfatických uzlin, kůže a podkožního vaziva
  • urogenitální formy tbc
  • tbc střev, pobřišnice, nadledvin, ucha nebo jiných určených orgánů (jazyk, oko…)
  • osteoartikulární tbc

Jednotka disponuje 13 izolačními lůžky pro pacienty s TBC onemocněním. Pacienti jsou ubytováni na dvoulůžkových pokojích se sociálním zázemím nebo dvoulůžkových pokojích s balkony. K dispozici je 1 jednolůžkový nadstandardně vybavený pokoj, popis vybavení a cena jsou uvedeny v Ceníku poskytovaných zdravotních a hospodářských služeb – ZDE. Samozřejmostí je zdarma WIFI připojení na bezdrátový internet a sledování TV.

Pacienti z izolačních lůžek mají k dispozici velkou zastřešenou terasu, kterou využívají k pohybové aktivitě a odpočinku.

V indikovaných případech provádíme léčebnou dechovou a pohybovou rehabilitaci na pokoji pacienta.

Součástí jednotky je zóna vybavená kuchyňským koutkem, lednicí a varnou konvicí, která slouží pacientům pro přípravy kávy, čaje nebo svačiny. V případě delšího pobytu mohou pacienti využít pračku k vyprání prádla. Tuto službu zajistí za symbolický poplatek personál. K využití volného času je k dispozici knihovna, deskové hry, k pohybové aktivitě mohou pacienti využít rotoped a crosstrenažér.

Návštěvy jsou možné ve výjimečných případech pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem oddělení.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají lékaři s atestací z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, vnitřní lékařství a konziliář z oboru ortopedie a rehabilitace.

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu – zdravotními sestrami, dále ošetřovatelkami a sanitáři.

Na oddělení je prováděna také podpůrná rehabilitační léčba, jež je zajišťována vysokoškolsky vzdělanými fyzioterapeuty a rehabilitační sestrou.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

MUDr. Martina Dia

tel: 461 550 791, 731

e-mail:  diama@olujevicko.cz

pracovní doba: 7:00 – 15:30 hod.

 

Vrchní sestra:

Mgr. Veronika Pospíšilová

Tel: 461 550 731, 811

e-mail: pospisilovav@olujevicko.cz