Odd. plicní a mimoplicní TBC

 Rozsah poskytované péče

Oddělení pro léčbu tuberkulózy (tbc) slouží k diagnostice a léčbě pacientů s tbc všech lokalizací a pacientů s důvodným podezřením na toto onemocnění. Jedná se převážně o tbc bakteriologicky nebo histologicky prokázanou následujících lokalit: 

  • plicní, nitrohrudních lymfatických uzlin, hrtanu, průdušnice, bronchů, pohrudnice
  • lymfatických uzlin, kůže a podkožního vaziva
  • urogenitální formy tbc
  • tbc střev, pobřišnice, nadledvin, ucha nebo jiných určených orgánů (jazyk, oko…)
  • osteoartikulární tbc

 

V součinnosti s klinickými a jinými specializovanými pracovišti poskytuje toto pracoviště jako jediné svého druhu v České republice léčbu mimoplicní tuberkulózy všech lokalizací. Dále slouží ke kontrolním pobytům pacientů po prodělaných závažných formách tbc onemocnění.

Pacienti jsou k nám překládáni k diferenciální diagnostice, došetření a léčbě z akutních lůžek, plicních ambulancí nebo od příslušných specialistů. S plicní formou tbc jsou k nám pacienti odesíláni z okolních krajů.

 

Oddělení je umístěno v 1. poschodí pavilonu S a disponuje 32 lůžky, včetně izolačních lůžek. Pacienti jsou ubytováni na třílůžkových pokojích, dvoulůžkových pokojích se sociálním zázemím a dvoulůžkových pokojích s balkony, s možností poslechu rozhlasu, sledování TV a WIFI připojení na bezdrátový internet.

Pacienti z izolačních lůžek mají k dispozici zastřešenou terasu, kterou využívají k pohybové aktivitě.

 

Mezi další vybavení oddělení patří rychlovarná konvice, lednice a pračka. K využití volného času je k dispozici knihovna, k pohybové aktivitě mohou pacienti využívat rotoped a crosstrenažér.

 

Na oddělení jsou zakázány návštěvy dětem do 15 let.

 

Spolupracujeme s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách. Pacienty k hospitalizaci objednává vždy ošetřující lékař lůžkového nebo ambulantního zdravotnického zařízení na níže uvedené kontakty.

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení najdete  ZDE.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají lékaři s atestací z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, vnitřní lékařství a konziliář z oboru ortopedie a rehabilitace.

 

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu (zdravotní sestry), ošetřovatelkami a sanitáři.

Na oddělení je prováděna také podpůrná rehabilitační léčba, jež je zajišťována vysokoškolsky vzdělanými fyzioterapeuty.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

 

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

MUDr. Martina Dia

tel: 461 550 791, 731

e-mail:  diama@olujevicko.cz

pracovní doba: 7:00 – 15:30 hod.

 

Vrchní sestra:

Mgr. Veronika Pospíšilová

Tel: 461 550 731

e-mail: pospisilovav@olujevicko.cz