Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pneumologické oddělení


Přijímáme klienty k pneumologické rehabilitaci po onemocnění covid-19.

Nepotřebujete rehabilitační poukaz!
Tel. 602 421 782, 601 350 283

 


 

Rozsah poskytované péče

Oddělení nespecifických plicních onemocnění má celorepublikovou působnost a zabývá se diagnostikou, diferenciální diagnostikou a léčbou netuberkulózních onemocnění dýchacích cest, plic, pohrudnice a mezihrudí.

Odborná činnost je zaměřena zvláště na onemocnění, která se v populaci vyskytují ve stále se zvyšující míře: chronický zánět průdušek, CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc, astma bronchiale, záněty plic a dýchacích cest a pneumoonkologická onemocnění.

Od roku 2015 provádíme v rámci působnosti našeho pracoviště dechovou rehabilitaci. Na velkém úspěchu a efektivitě plicní rehabilitace, jakožto podpůrné léčby pneumologických onemocnění, má obrovský podíl speciálně vyškolený personál v čele s fyzioterapeuty, kteří mimo jiné používají pro účely dechové rehabilitace speciální rehabilitační pomůcky.

Pacienti přicházejí k diagnostice a léčbě na základě doporučení praktických lékařů, odborných ambulancí a lůžkových pracovišť oboru TRN, včetně klinik. Vyšetření a hospitalizace pacientů jsou zajištěny zpravidla nejpozději do 3 dnů po telefonické domluvě mezi doporučujícím pracovištěm a primářem nebo lékařem oddělení.

Oddělení je umístěno v nově zrekonstruovaném Plicním pavilonu, který se nachází mimo hlavní budovu léčebny. Disponuje 40 lůžky na dvou poschodích, pokoje jsou dvoulůžkové a jednolůžkové, vybavené centrálním rozvodem kyslíku. K dispozici jsou také pokoje jednolůžkové, nadstandardně vybavené. Popis vybavení a ceny za jednolůžkové pokoje jsou uvedeny v Ceníku poskytovaných zdravotních a hospodářských služeb - ZDE. Všechny pokoje jsou vybaveny TV a bezplatným připojením k WIFI.

Budova disponuje velkou jídelnou, která zároveň slouží jako společenská místnost, je vybavena televizí a koutkem pro přípravu nápojů. Je zde také umístěna lednice a mikrovlnná trouba pro pacienty.

Pneumologické oddělení disponuje cvičebnami pro fyzioterapeuty, plně vybavenými pomůckami pro dechovou a pohybovou rehabilitaci. Na chodbách se nachází 2 rotopedy a stepper pro možnost zacvičit si ve volném čase mimo rehabilitační procedury. 

V suterénu budovy je umístěna pračka pro pacienty, kteří potřebují při delším pobytu vyprat prádlo. Tuto službu zajistí za symbolický poplatek zdravotnický personál.

 

Specializovaná pracoviště pneumologického oddělení

 • zákrokový sál pro provádění bronchoskopií a punkcí pohrudniční dutiny
 • pracoviště funkčních vyšetření plic, kde provádíme:
  • spirometrii, vyšetření acidobazické rovnováhy a krevních plynů
  • bronchodilatační testy
  • kyslíkové testy k potvrzení indikace pro domácí oxygenoterapii
  • bodypletysmografii
 • pracoviště pro podávání léčebných inhalací
 • pracoviště EKG
 • pracoviště léčebné a plicní rehabilitace

 

Spolupracujeme s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách, případně při potřebě překladu pacienta na příslušné oddělení.

Seznam věcí potřebných k pobytu na pneumologickém oddělení najdete ZDE.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají lékaři s atestací z vnitřního lékařství a nástavbovou atestací
z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, kteří ovládají i techniku bronchoskopického vyšetření.

Léčebná a plicní rehabilitace je zajištěna 2 vysokoškolsky vzdělanými
pracovníky – fyzioterapeuty se specializací na plicní rehabilitaci.

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu (zdravotní sestry) a sanitáři.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

Prim. MUDr. Mamadou Dia

tel. 601 350 283, 461 550 817

e-mail: diam@olujevicko.cz

pracovní doba: 7:00 – 15:30 hod.

 

Sekundární lékař: 

MUDr. Barbora Mlýnská

tel. 601 350 283, 461 550 816

e-mail: mlynskab@olujevicko.cz


vrchní sestra oddělení:

Bc. Lucie Němcová,  tel. 461 550 785

e-mail: nemcoval@olujevicko.cz

pracovní doba: 6:30 – 15:00 hod.